Zaparcia i wzdęcia – istota problemu
W zależności od czasu występowania zaparcia klasyfikuje się na ostre i przewlekłe. Te drugie trwają minimum 3 miesiące. Skuteczne leczenie preparatami ziołowymi i farmakologicznymi uzależnione jest m.in. od stwierdzonych przyczyn problemów z wypróżnianiem się, które mogą mieć charakter pierwotny lub wtórny.
Wzdęcie brzucha to nic innego jak objaw związany z obecnością nadmiernej ilości gazów w jelitach. Badania pokazują, że takie niekomfortowe uczucie pełności wynika m.in. refluksu żołądkowo-przełykowego, niedoczynności tarczycy, zespołu jelita drażliwego.
Skuteczne leczenie uwarunkowane jest wieloma czynnikami. W zależności od rodzaju i charakteru dolegliwości wdrażane są określone zasady postępowania. Pacjenci – po konsultacji lekarskiej – stosują preparaty na zaparcia, tabletki, leki na wzdęcia i uczucie pełności.
Preparaty na zaburzenia jelitowo-żołądkowe
Osoby z nadmiarem gazów powinny zmienić swoją dietę. Zaleca się analizę nawyków żywieniowych oraz zbadanie związków pomiędzy występowaniem dolegliwości a spożyciem konkretnego posiłku. Skuteczny lek na wzdęcia i zaparcia, który może spowodować ustąpienie uczucia zagazowania, uzależniony jest od prawidłowej diagnostyki przyczyn schorzenia.