Przyczyny pojawiania się alergii u dziecka
Bardzo często przyczyną reakcji uczuleniowej jest niedostatecznie rozwinięty układ immunologiczny. Jego reakcje na przyjmowany pokarm, obecność zwierząt albo substancje znajdujące się w otoczeniu mogą być bardzo gwałtowne . Innym powodem są także uwarunkowania genetyczne – jest duża szansa na odziedziczenie tych skłonności, nawet jeśli występują tylko u jednego rodzica, a to może wymagać zastosowania produktów przeciwalergicznych.
Zastanawiając się, czy zastosować lek na alergie dla dziecka, jak syrop czy krople, należy najpierw przeanalizować występujące objawy. Wiążą się one z intensywną reakcją któregoś z układów organizmu. W przypadku dróg oddechowych efektem są zatkany nos, kaszel, duszności i problemy ze złapaniem oddechu. Podrażnione jelita wywołują biegunkę, zaparcia, wzdęcia i ból brzucha. Najłatwiej jednak zauważyć reakcję na skórze: robi się sucha i szorstka, występuje świąd i łuszczenie. Aby łatwiej było maluchowi znieść te symptomy, można zastosować lek przeciwalergiczny dla dzieci.
Jak działają leki na alergie dla dziecka?
Substancje czynne zawarte w tych syropach i kroplach hamują działanie histaminy. Jest to produkowana przez organizm substancja, która w przypadku uczulenia nasila reakcję obronną organizmu nieproporcjonalnie do bodźca. Lek zawiera związki takie jak sole wapnia, zmniejszające obrzęk w nosie oksymetazolina czy substancje p/alergiczne jak loratadyna. Desloratydyna czy cetyryzyna.