Skąd się bierze problem pocących się stóp?
Zwiększone wydzielanie potu może dotyczyć różnych partii ciała – gruczoły za to odpowiedzialne rozmieszczone są bowiem na całym ciele. Szczególnie dużo jest ich jednak na głowie, twarzy i w okolicach: międzypiersiowej, pach, dłoni i stóp. Nadmierna potliwość tych ostatnich bierze się stąd, że mimo iż uwalniany pot jest bezbarwny i bezwonny, to jednak w kontakcie z bakteriami obecnymi na powierzchni skóry, jego zapach zmienia się w charakterystyczny i nieprzyjemny. Dlatego warto zastanowić się nad tym, czy nie zacząć stosować środka na pocenie się nóg.
Jak można sobie radzić z nadpotliwością stóp?
Ta dolegliwość nazywa hiperhydrozą, szczególnie uciążliwa jest latem, gdy organizm wydziela więcej potu, a np. noszone obuwie wykonane jest ze sztucznych materiałów. Z kolei zimą skarpetki wilgotne od tej fizjologicznej wydzieliny dają uczucie chłodu i marznięcia. Aby rozwiązać ten problem, można sięgnąć po środek na pocące się nogi. Na nadpotliwość stóp stosuje się np.:
- antyperspiranty,
- spraye,
- kremy.
Ta dolegliwość może być również oznaką poważnych problemów ze zdrowiem związanych z zaburzeniami metabolicznymi (m.in. nadczynnością tarczycy, cukrzycą), hormonalnymi (okres dojrzewania, menopauza), jak również chorobami neurologicznymi (np. nerwice) czy niektórymi schorzeniami zakaźnymi. Warto więc skonsultować z lekarzem problem nadmiernego pocenia się nóg i doradzić się w kwestii stosowania środków na nadpotliwość stóp. Równie ważne jest dbanie o właściwą higienę: mycie ich z użyciem odpowiednich detergentów, dokładne osuszanie i użycie np. specjalnej zasypki. Ponadto duże znaczenie będzie miało noszenie przewiewnych skarpetek oraz dobrej jakości obuwia.