Skład apteczki pierwszej pomocy samochodowej i turystycznej
W związku z tym, że nie ma uniwersalnego zestawu produktów, które nadawałyby się do każdego miejsca i sytuacji, do jego skompletowania trzeba podejść w sposób indywidualny. Co powinno być w apteczce pierwszej pomocy – samochodowej i turystycznej? Poza podstawowymi materiałami opatrunkowymi takimi jak m.in.:
- chusty,
- kompresy,
- plastry,
- opaski elastyczne,
Dobrze, aby w jej składzie znalazły się: rękawice lateksowe, koc ratunkowy, płyn antyseptyczny i nożyczki. Warto ze sobą wozić lub zabrać także środki na nudności i wymioty, jeśli ktoś z pasażerów cierpi na chorobę lokomocyjną oraz przeciwbólowe/przeciwgorączkowe w przypadku wystąpienia bólu głowy, gardła itp. Gdy ktoś dostanie alergii lub uczulenia, w wyposażeniu apteczki pierwszej pomocy przyda się również wapno I tabletki p/alergiczne . Podczas wypraw w lesie trzeba liczyć również z kleszczami, dobrze jest więc mieć w jej składzie przyrząd do ich wyciągnięcia oraz różne preparaty odstraszające komary lub inne owady.
Co powinno być w apteczce domowej?
Jej podstawą są także różnego rodzaju materiały opatrunkowe oraz płyny antyseptyczne. Co jeszcze powinno być w apteczce w domu? Z pewnością przydatne będą wszelkiego rodzaju preparaty przeciwbólowe, przeciwzapalne czy przeciwgorączkowe. Jej skład powinien też obejmować środek na oparzenia, które zdarzają się np. podczas gotowania. Na co dzień mogą okazać się również przydatne różne produkty przeciwbakteryjne czy stosowane na rany albo odciski.
Wyposażenie związane z udzielaniem pierwszej pomocy można w każdej chwili uzupełnić w zależności od potrzeb i przeznaczenia. Warto też co jakiś czas skontrolować terminy ważności tych artykułów.