Przyczyny infekcji intymnych
Do rozwoju chorobotwórczych grzybów, wirusów i bakterii może dojść, gdy zachwiane zostanie środowisko kwaśne pH pochwy. Stan zapalny, którego efektem jest nieprzyjemne pieczenie, zapach i upławy to wynik nieprawidłowych proporcji pałeczek kwasu mlekowego Lactobacillus i drobnoustrojów chorobotwórczych – przeważnie candida albicans odpowiedzialnych za grzybicę pochwy. Do stanu zaburzenia biocenozy dróg rodnych może się przyczyniać:
- stosowanie antybiotykoterapii,
- osłabienie odporności przez ciążę i połóg,
- choroby i stres,
- zła dieta i używki,
- zaburzenie poziomu hormonów,
- stosowanie tabletek antykoncepcyjnej,
- często kontakty seksualne i zmiany partnerów,
- złe nawyki higieniczne, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków,
- menopauza,
Leki na infekcje intymne
Produkty wspomagają proces powrotu do zdrowia. Leki bez recepty na infekcje intymne mają za zadanie odbudować naturalną florę bakteryjną w drogach rodnych, zapobiec rozpowszechnianiu się patogenów i uchronić przed nawrotami dolegliwości. Specjalne żele, kremy i globulki dopochwowe zawierają m.in. substancje przeciwzapalne, kwas mlekowy i hialuronowy, eliminują świąd, pieczenie, wspomagają regenerację błony śluzowej i odbudowę podrażnionego naskórka. Produkty apteczne powinny być użytkowane zgodnie z zaleceniami widniejącymi na ulotce.
Niepowikłane zakażenia mogą ustąpić, gdy wybierze się odpowiedni lek na infekcje intymne. Na pieczenie pochwy i pozostałe nieprzyjemne dolegliwości pomocne będzie używanie łagodzących, ziołowych kompozycji. Przeciwzapalne i przeciwbakteryjne nasiadówki z kory dębu działają ściągająco i łagodząco. Globulki dopochwowe bez recepty i leki zawierające m.in. clotrimazol lub fentikonazol hamują namnażanie grzybów i powstrzymują rozwój zakażenia.