Substancje czynne, które można znaleźć w wieloskładnikowych lekach
Wśród najczęściej występujących jest paracetamol. Pojawia się w wielu wieloskładnikowych lekach stosowanych w przeziębieniu lub grypie na bóle mięśniowe, gardła, zatok i gorączkę. Podobne właściwości przypisuje się ibuprofenowi i kwasowi acetylosalicylowemu (aspirynie), które dodatkowo mogą wykazywać działanie przeciwzapalne. Preparaty na katar i/lub kaszel, w których znajdują się substancje aktywne, powinny też zmniejszać niedrożność nosa i zatok.
W tych preparatach można także spotkać sympatykomimetyki. To grupa różnych związków, które mają na celu obkurczenie błony śluzowej, zmniejszenie wysięku zapalnego, dlatego dodawane są do produktów na katar, które także stosuje się w leczeniu grypy i przeziębiania.
Często pojawia się w nich także phenylephryna , która może zmniejszać przekrwienie błony śluzowej. Z kolei zadaniem innych substancji – mukolitycznych – jest oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej w nich wydzieliny. Podobne działanie przypisuje się składnikom wykrztuśnym czy przeciwkaszlowym.
Poza substancjami aktywnymi w wieloskładnikowych lekach nierzadko również występują kompozycje wyciągów np. z maliny, czarnego bzu, z czarnej porzeczki oraz witamina C i cynk.
Jak stosuje się preparaty wieloskładnikowe?
W zależności od preparatu przyjmuje się je o różnej porze. Dla przykładu wieloskładnikowe leki zawierające substancje działające na mokry kaszel z reguły stosuje się rano, po południu i wieczorem, jednak nie później niż 5-6 godziny przed snem.
Część środków na przeziębienie lub grypę może być już zażywana od 1. miesiąca życia. Większość jednak jest dostępna od 12. roku życia. Dlatego zawsze należy wcześniej zapoznać się z dawkowaniem zalecanym w ulotce.