Czym są i do czego służą kleje do protez zębowych
Materiał, z którego wykonuje się kleje, powinien być zarówno mocny, jak dobrze dostosowany do warunków panujących w jamie ustnej. Z tego względu w ich produkcji sięga się po tworzywa mogące zagwarantować brak toksycznych reakcji ze środowiskiem wokół uzębienia i dziąseł. Spoiwo nakłada się pomiędzy protezę zębową a tkanki, w efekcie czego zapewnia jej stabilne utrzymywanie się i zarazem ogranicza efekt tarcia np. w trakcie spożywania posiłków, rozmowy, śmiechu czy kasłania.
Zastosowanie i właściwości klejów do protez zębowych
Dlaczego stosuje się kleje do protez zębowych, skoro efekt przylegania gwarantuje sama ślina? Rzeczywiście, tak się dzieje, jednak jest on relatywnie słaby – dobre i znacznie mocniejsze przyleganie można osiągnąć właśnie z użyciem specjalnego spoiwa. Jak wskazuje wielu pacjentów, dzięki jego zastosowaniu odczuwalna jest poprawa komfortu codziennego funkcjonowania.
Lepsza stabilność mocowania protez zębowych powoduje, że dobry i mocny klej, który jest do nich przeznaczony, zapobiega przesuwaniu się konstrukcji w trakcie przeżuwania, mówienia czy śmiechu. Szczególnie często sięgają po niego osoby zmagające się z suchością w ustach, bo ona hamuje spajające właściwości śliny. Inną właściwością spoiwa jest zapobieganie gromadzeniu się resztek żywności w miejscach zlokalizowanych pod protezą.