Błonnik pokarmowy – co warto o nim wiedzieć?
Ten ważny dla prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego związek jest określany jako kompleks substancji pochodzenia roślinnego, które są odporne na działanie enzymów znajdujących się w żołądku. Spożywanie preparatów z tym włóknem może mieć wpływ na zminimalizowanie ryzyka występowania niektórych chorób, w tym związanych z układem krążenia, miażdżycy, cukrzycy oraz otyłości.
Do składników tworzących błonnik pokarmowy dostępny w tabletkach i w saszetkach należą przede wszystkim związki o charakterze polisacharydów, oligosacharydów oraz wosków roślinnych. Ponadto mianem tego włókna określa się część skrobi znaną jako skrobia oporna, która nie ulega fermentacji w jelicie cienkim. W codziennej właściwie zbilansowanej diecie nie powinno brakować zarówno błonnika rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego. Jego źródłem są między innymi produkty pełnoziarniste, otręby, nasiona lnu, rośliny strączkowe oraz niektóre owoce (śliwki, jagody, pomarańcze, gruszki, jabłka).
Błonnik w tabletkach i saszetkach
By zwiększyć ilość włókna pokarmowego w jadłospisie, można sięgnąć po preparaty bogate w błonnik rozpuszczalny. Suplement diety z tym składnikiem może pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, jak również w zredukowaniu nadwagi czy otyłości. Może też wspomóc namnażanie korzystnych dla organizmu bakterii jelitowych, których niedobór może wpływać między innymi na obniżenie odporności. By zregenerować układ pokarmowy, można wybrać produkty w tabletkach, w saszetkach lub w płynie.