Witamina C – historia powstania i cechy
Historia tej odżywczej substancji związana jest z węgierskim biochemikiem Szent-Györgyim, który w 1928 roku wyodrębnił ją z papryki. Kilka lat później została ona zsyntetyzowana laboratoryjnie i nazwana kwasem askorbinowym. Witamina C do picia dla dorosłych i dzieci jest dobrze rozpuszczalnym w wodzie organicznym związkiem chemicznym o wzorze C6H8O6. Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające wpływa ona na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Uzupełnianie niedoboru witaminy C – dlaczego to takie ważne?
Człowiek nie ma zdolności naturalnej syntezy tego minerału. To powoduje, że należy go dostarczać organizmowi wraz z pożywieniem albo w formie kapsułek, tabletek i proszków rozpuszczalnych lub kropel do picia. Efektem długotrwałego niedoboru kwasu askorbinowego jest m.in. szkorbut (cynga).
Zalecane dzienne spożycie witaminy C przez dorosłe osoby nie powinno być niższe niż 90 mg. Zapotrzebowanie to wzrasta podczas intensywnego wysiłku fizycznego oraz w przypadku chorych na cukrzycę czy nadciśnienie. Najwyższa naturalna zawartość mikroelementu występuje m.in. w owocach dzikiej róży, czarnej porzeczce i truskawkach.
Dobrym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie niedoboru tej cennej substancji jest suplementacja. Witamina C naturalna w proszku, kapsułkach czy rozpuszczalna tabletka do picia to tylko niektóre formy kwasu askorbinowego, które ma w swoim asortymencie każda apteka internetowa.