Odcisk a kurzajka
Jak rozpoznać czym różni się odcisk a kurzajka? I czy należy na nie inaczej reagować innymi środkami i preparatami? Ten pierwszy powstał w wyniku trwałego ucisku w jednym miejscu, przez który na skórze wytworzyło się charakterystyczne zgrubienie, powodujące dyskomfort przy chodzeniu.
Kurzajka, zwana też brodawką, jest powodowana obecnością wirusa HPV i atakuje głównie dłonie lub stopy. Narośl ta ma nierównomierną powierzchnię i może też przybierać różne kolory, od jasnej bieli przez róż aż do brązu. Gdy pojawią się w miejscach narażonych na nacisk, jak na przykład na stopach, mogą sprawiać ból przy poruszaniu się, stąd ważne jest, by sięgnąć po zwalczające je środki i preparaty. Zostawione samym sobie szybko się rozprzestrzeniają, dlatego należy im aktywnie przeciwdziałać. Lek na kurzajki na stopach pomaga opanować infekcję. Zarazić się brodawkami można przez używanie tych samych przedmiotów, co osoba już dotknięta wirusem. Często dzieje się to w sklepie obuwniczym, gdy przymierzamy po kimś buty albo używając tych samych przyborów higienicznych, co ktoś zarażony.
Leki na odciski bez recepty
Skuteczne leki na kurzajki na stopach często są dostępne bez recepty. Specjalnie dobrany skład tych preparatów zawiera duże ilości kwasu salicylowego i mlekowego, które odpowiedzialne są za złuszczanie i niszczenie tkanki brodawki. Dzięki temu likwidowane są nie tylko bolesne objawy, ale także zwalczane są wirusy, które powodują powstawanie tych zmian skórnych. Środki na odciski w postaci maści i kremów usuwają zrogowaciały naskórek, a także chronią skórę przed pojawieniem się kolejnych deformacji.