Jak powstają owrzodzenia i odleżyny?
Przed zastosowaniem preparatów i maści, kremów, żeli na odleżyny bez recepty, warto poznać główne czynniki sprzyjające powstawaniu tego problemu. Najczęstszą przyczyną jest długotrwały kontakt określonych części ciała z podłożem (łóżkiem lub materacem). Ucisk powoduje zmiany martwicze, które mogą dotyczyć nie tylko skóry, ale również głębszych tkanek i powstają na przykład na łokciach, pośladkach, piętach. Grupą narażoną na ich pojawienie się są osoby z nadwagą lub cukrzycą.
Innym rodzajem trudno gojących się ran są owrzodzenia. Ich powstanie ma związek z przewlekłą chorobą żył. Jednym z jej objawów jest sucha i cienką skórą, która łatwo ulega uszkodzeniom. Im szybciej zostanie wdrożona odpowiednia kuracja, tym lepsze efekty da się uzyskać. Należy pamiętać, że przez uszkodzoną skórę przeniknąć mogą jednak nie tylko patogeny, ale również maści, kremy, żele na odleżyny i owrzodzenia bez recepty. Z tego względu ich wybór warto pozostawić specjaliście.
Leczenie trudno gojących się ran
Sposób leczenia trudno gojących się ran zależy w dużej mierze od ich rodzaju i przyczyny powstania. Jednak prawie w każdym wypadku bardzo istotne jest odkażenie skaleczonego miejsca i usunięcie powodujących zakażenia drobnoustrojów. Ponadto należy pamiętać o regularnym wietrzeniu zmian skórnych i stosowaniu przewiewnych opatrunków. Maści, kremy, żele na odleżyny bez recepty trzeba stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami z ulotki.