Z czego wynika brak apetytu u dzieci lub dorosłych
U najmłodszych zmniejszone łaknienie ma najczęściej podłoże psychologiczne, natomiast w przypadku osób dorosłych wiąże się ono przede wszystkim z różnymi zaburzeniami układu pokarmowego. Niechęć do jedzenia może być chwilowa – spowodowana np. infekcją i wówczas nie jest to niczym dziwnym. W tym czasie od podejmowania działań mających na celu zwiększanie apetytu ważniejsze jest nawadnianie pacjenta.
Gdy jednak problem utrzymuje się dłużej i oprócz tego chory skarży się jeszcze na ból brzucha, wymioty, biegunkę czy wysypkę na skórze, wówczas możliwe jest, że np. cierpi na chorobę wrzodową, alergię pokarmową. Niewkluczone, że przyczyną są nawet zaburzenia psychiczne: stres czy depresja. Zanim więc podany zostanie syrop czy inny lek na apetyt, warto to skonsultować z lekarzem.
Preparaty zwiększające łaknienie
Przeznaczone dla dzieci, jak i dorosłych leki zwiększające łaknienie mają w składzie przede wszystkim wyciągi roślinne np. z kopru, anyżu oraz mięty. Syropy na apetyt mogą wspomóc proces odzyskiwania chęci do jedzenia. Niemożność przyjmowania pokarmów osłabia organizm i może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zawarte w tych produktach składniki m.in. powodują wzrost wydzielania śliny i soków trawiennych, przyspieszają trawienie oraz poprawiają perystaltykę jelit. Zazwyczaj syrop na łaknienie bądź inny lek przyjmuje się przed lub w trakcie posiłku.