Wybielanie zębów – co warto wiedzieć?
Z zabiegu polegającego na zmianie barwy uzębienia na jaśniejszy odcień może skorzystać praktycznie każda osoba, która ukończyła szesnasty rok życia. W gabinecie stomatologicznym przeprowadza się go najczęściej z wykorzystaniem specjalnej lampy lub nakładek. Ponadto możliwe jest zastosowanie pasków i past do wybielania zębów z apteki, które mogą pomóc w usunięciu nieestetycznych przebarwień spowodowanych przez próchnicę, demineralizację szkliwa, palenie papierosów oraz przez spożywanie kawy, herbaty i czerwonego wina. Z terapii nie powinny korzystać kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią, chorzy na epilepsję i chorobę Parkinsona, a także osoby z chorobami dziąseł i przyzębia.
Pasty i paski wybielające – mechanizm działania
Do grupy produktów rozjaśniających należy między innymi pasta wybielająca do zębów, której działanie opiera się na zdolności mechanicznego usuwania osadów. W aptece dostępne są też specjalne paski, które można zastosować w warunkach domowych. Mogą one pomóc w zmniejszeniu widoczności plam powstałych na skutek palenia tytoniu czy przyjmowania niektórych leków.
Najpopularniejsze związki, których działanie wykorzystują pasty do wybielania zębów, to węglan wapnia, tlenek krzemu oraz wodorotlenek magnezu. By chronić uzębienie przed nieestetycznym zażółceniem, należy pamiętać o regularnym szczotkowaniu i nitkowaniu. Ważna jest też odpowiednia dieta, w której nie powinno brakować produktów bogatych w wapń, fosfor oraz witaminę A.