Bóle brzucha – jakie są jego rodzaje?
Biorąc pod uwagę czas trwania, bóle brzucha można podzielić na krótkookresowe i przewlekle. Stopień nasilenia objawów pozwala na wskazanie zarówno tych lekkich, jak i ostrych o charakterze piekącym, palącym, tępym, przeszywającym, kolkowym. W naukach medycznych wyróżnia się również – ze względu na patomechanizm powstawania – dolegliwości:
- trzewne – odczuwane na skutek pobudzenia receptorów narządów wewnętrznych i przewodzone przez włókna czuciowe, którym często towarzyszą objawy wegetatywne, takie jak wymioty, potliwość, nudności,
- somatyczne – będące wynikiem podrażnienia sensorów bólowych otrzewnej ściennej. Co do zasady mają ostry przebieg i najwyraźniej doświadczane są w miejscu zmienionym chorobowo. Nasilają się podczas jakiegokolwiek ruchu i zmiany pozycji ciała, gwałtownego kaszlu, a także głębokiego oddychania. Może im towarzyszyć wzrost napięcia mięśni jamy brzusznej.
Wiele tabletek i innych leków na bóle brzucha jest dostępnych bez recepty. Są to produkty, które mogą złagodzić zaburzenia trawienne, żołądkową nadkwaśnością, bolesną miesiączką, chorobą wrzodową dwunastnicy i innymi schorzeniami jelitowymi.
Tabletki bez recepty na ból brzucha – dla dzieci i dorosłych
W przypadku biegunki, zaparcia, objawów związanych z zespołem jelita drażliwego, stanów skurczowych, kolek i niestrawności warto sięgnąć po leki i tabletki na bóle brzucha. Produkty są przeznaczone dla dzieci i dorosłych – zawsze należy zapoznać się z zasadami ich stosowania.