Suchość pochwy – przyczyny i metody leczenia
Suchość pochwy to jeden z problemów, które powodują dyskomfort nie tylko fizyczny, ale również psychiczny - w naszym społeczeństwie, niestety, to nadal temat tabu. Sporo z nas nie wie, że dolegliwość tę można leczyć, a nawet zapobiegać jej powstawaniu. Niektórzy myślą, że suchość pochwy dotyczy tylko kobiet w okresie menopauzy, ale okazuje się, że problem ten dotyka także kobiet dużo młodszych - nawet 20 i 30-letnich.
Suchość pochwy – objawy
O stopniu nawilżenia pochwy decydują żeńskie hormony płciowe. Jeśli poziom estrogenów jest niski dochodzi do zaburzeń błony śluzowej ścian pochwy, a co za tym idzie zanika śluz, który nawilża pochwę oraz powstrzymuje wnikanie do niej drobnoustrojów.
Do objawów suchości pochwy należą:
- uczucie suchości,
- pieczenie,
- swędzenie,
- krwawienie z pochwy,
- ból podczas stosunku,
- ból podczas chodzenia,
- infekcje i upławy.
Suchość pochwy – przyczyny
Za niski poziom hormonów odpowiada wspomniana wcześniej menopauza, ale także zaburzenia hormonalne u młodszych kobiet, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Należy jednak pamiętać, że suchość pochwy przed okresem to normalne zjawisko, gdyż poziom estrogenów wtedy naturalnie spada. Podobnie jest z suchością pochwy w ciąży i pierwszych miesiącach po porodzie. To zupełnie naturalne, że kobiety w tym czasie narzekają na suchość w pochwie, stan ten powinien być przejściowy.
Gdy przyczyną suchości pochwy jest menopauza należy umówić się na wizytę z lekarzem ginekologiem, który prawdopodobnie zaleci hormonalną terapię zastępcza, której celem jest podniesienie poziomu estrogenów. Jeśli natomiast objawy występują jedyne miejscowo, zazwyczaj wystarczy terapia miejscowa w postaci globulek lub kremów.
Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na stopień nawilżenia pochwy są leki, w tym leki antykoncepcyjne, na alergię, nietrzymanie moczu oraz antybiotyki. Zdarza się, że na suchość pochwy skarżą się kobiety stosujące leki na nadciśnienie, antydepresyjne i moczopędne. Kolejną przyczyną mogą być zapachowe wkładki intymne, tampony czy podpaski. Warto rozważyć zmianę stosowanych produktów na inne. Niewykluczone, że na suchość pochwy wpływa także styl życia - stres, niewłaściwa dieta, przemęczenie lub zbyt częste kąpiele w basenie z chlorowaną wodą. Istotną przyczyną suchości pochwy mogą być również infekcje bakteryjne i grzybicze.
Suchość w pochwie jest też głównym objawem atrofii pochwy, czyli zanikowego zapalenia pochwy. Przyczyny tej dolegliwości są również związane ze spadkiem poziomu estrogenów, które odpowiadają za elastyczność oraz odpowiednie nawilżenie ścian pochwy, jak również za właściwą ilość i skład flory bakteryjnej. To ich spadek powoduje, że obniża się elastyczność i napięcie ścian pochwy, a także mogą pojawiać się w niej stany zapalne spowodowane zmianami w środowisku pochwy, które stwarzają dobre warunki dla drobnoustrojów chorobotwórczych do ich rozwoju i namnażania. Przy atrofii błona śluzowa pochwy staje się dużo cieńsza. Zmiany atroficzne dotyczą warg sromowych, łechtaczki, samej pochwy oraz cewki moczowej i pęcherza, bo również tam występuje szereg receptorów dla estrogenów.
Atrofia błony śluzowej pochwy dotyka około 50% kobiet po menopauzie, jednak nie jest to dolegliwość dokuczająca jedynie w tym okresie życia kobiet. Schorzenie, jako że związane jest z zaburzeniami hormonalnymi może dotyczyć również kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, a także tych, które leczą się z powodu endometriozy. Może być także skutkiem ubocznym leczenia chirurgicznego lub chemioterapii. Podstawą do występowania atrofii mogą być również zaburzenia odżywiania, np. anoreksja. Najważniejsze, by pamiętać, że nieleczona atrofia może prowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości.