Naturalne środki na stany zapalne skóry często skutecznie zmniejszają zaczerwienienie, łagodzą swędzenie i pieczenie. Mogą wspomagać leczenie chorób dermatologicznych. Jakie zioła na trądzik warto stosować? Które zioła na atopowe zapalanie skóry złagodzą odczuwane dolegliwości, a które okażą się pomocne przy łuszczycy?
Domowe sposoby na trądzik i inne choroby skóry
Naturalne, domowe sposoby na trądzik, łuszczycę, grzybicę, atopowe zapalenie skóry i inne schorzenia dermatologiczne mogą przynieść pacjentom ulgę i zmniejszyć odczuwane objawy. Chorym zaleca się unikanie czynników, które nasilają zmiany skórne. Często jest to nadmierny stres, ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne i niektóre elementy diety. Wspomagająco można sięgnąć również po zioła. Wiele z nich wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i łagodzące. Zioła na choroby dermatologiczne to cenny element leczenia, który może zmniejszyć stan zapalny i poprawić wygląd skóry. Zioła na zmiany skórne dla dorosłych to m.in.:
- aloes,
- czarnuszka,
- nagietek,
- rumianek,
- szałwia,
- skrzyp.
Przyjrzyjmy się bliżej kilku naturalnym sposobom na zmiany skórne u osób dorosłych.
Aloes – domowy sposób na trądzik, łuszczycę i inne stany zapalne skóry
Aloes to niezwykle cenna dla zdrowia roślina. Działa nie tylko przeciwzapalnie i przeciwświądowo, ale również zmniejsza zaczerwienienie i opuchliznę. Uważa się, że aloes posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dzięki czemu skutecznie przyspiesza gojenie się ran. Utrzymuje też odpowiedni poziom nawilżenia skóry i chroni ją przed suchością. Krem lub żel aloesowy na rany stosuje się 1-2 razy dziennie. Znalazł on zastosowanie w leczeniu oparzeń, zwalczaniu trądziku i łagodzeniu zmian łuszczycowych. Aloes to domowy sposób na trądzik, który może skutecznie wspomagać leczenie zmian skórnych i stanowić cenne uzupełnienie terapii zaleconej przez lekarza.
Aloes na twarz lub inne części ciała można stosować w postaci żelu, kremu lub soku. Można wykorzystać też świeże liście aloesu, jeśli hodujemy tą roślinę w domu. Nie należy jednak robić tego wcześniej niż 3-4 lata po posadzeniu. Aby wykorzystać aloes na trądzik lub łuszczycę, należy odłamać liście i wydobyć z ich wewnętrznej części żel. Uzyskany miąższ można przykładać bezpośrednio do skóry lub wykorzystać w formie okładów. Zawsze przed zastosowaniem świeżo wyciśniętego miąższu z aloesu na twarz, należy na małej powierzchni skóry sprawdzić czy nie pojawia się podrażnienie. Warto pamiętać o tym, że aloes nakładany bezpośrednio na skórę jest przeciwwskazany przy otwartych ranach. Jeśli nie posiadamy aloesu w doniczce, można skorzystać z gotowych preparatów aptecznych, np. żelu aloesowego lub kremu z aloesem.
Czarnuszka – olej z czarnuszki na skórę przy stanach zapalnych
Olej z czarnuszki pozyskiwany jest z nasion czarnuszki siewnej. Jest bogaty w witaminy, minerały i nienasycone kwasy tłuszczowe. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Wspomaga leczenie zmian skórnych przy łuszczycy. Ma silne właściwości antyoksydacyjne i regenerujące. Olej z czarnuszki na skórę może przynieść pozytywne efekty również u pacjentów cierpiących na trądzik. Stosuje się go zewnętrznie lub wewnętrznie. Kilka kropli oleju z czarnuszki warto dodać do kosmetyków stosowanych przy codziennej pielęgnacji cery. Innym sposobem wykorzystania tej roślinny jest użycie ich w formie okładów, powstałych z naparu z nasion czarnuszki.
Nagietek – naturalny środek na stany zapalne skóry
Domowym sposobem na rany i stany zapalne skóry jest też wykorzystanie kwiatów nagietka. Wzmacniają one mechanizmy ochronne skóry, działają kojąco, wspomagają proces gojenia się ran i wykazują właściwości przeciwzapalne. Nagietek może być stosowany przy różnorodnych stanach zapalnych skóry. Wspomaga też leczenie owrzodzeń, odmrożeń i oparzeń. Można stosować go w postaci gotowej maści nagietkowej na skórę lub przygotować okłady. Do tego celu zaleca się zalać 2 g kwiatów nagietka wrzącą wodą i odstawić na 10 minut. Regularnie stosowany nagietek na stany zapalne skóry, przyspieszy gojenie się ran.
Rumianek – domowy sposób na trądzik, stany zapalne gardła i rany
Rumianek na twarz i inne części ciała wykorzystuje się od wielu pokoleń. Uważa się, że działa on przeciwzapalnie i odkażająco. Wspomaga proces gojenia się ran i regeneruje skórę. Dzięki swoim właściwościom, rumianek znajduje zastosowanie jako naturalny środek na krosty, stany zapalne jamy ustnej, oparzenia i rany innego pochodzenia. Rumianek jako domowy sposób na zapalenie skóry zmniejsza zaczerwienienie i łagodzi uporczywe swędzenie. Roztwór uzyskany po zaparzeniu kwiatów rumianku można użyć do przepłukania jamy ustnej. Można nim również przemyć skórę w miejscach objętych stanem zapalnym. Czasem zaleca się też użycie kwiatów rumianku jako dodatku do kąpieli. W tym celu, należy wykorzystać 50 g surowca na 10 l wody. W aptece dostępne są też liczne gotowe preparaty z rumiankiem bez recepty. Przykładowe to: Kamagel, Dentosept i Maść rumiankowa.
Szałwia – naturalna maseczka szałwiowa na trądzik
Szałwia to nie tylko naturalny sposób na nadmierną potliwość. Roślina ta wspomaga też leczenie drobnych ran i stanów zapalnych skóry. Działa odkażająco i przeciwgrzybiczo. Jest to niezastąpiony środek ściągający przy stanach zapalnych dziąseł i jamy ustnej. Do płukanek, stosuje się napar z szałwii, sporządzony z 2,5 g surowca na 100 ml wody. Szałwia na twarz może być nałożona w formie maseczki. Należy zebrać sporą garść świeżych kwiatów szałwii i dokładnie je rozgnieść. Następnie połączyć ze szklanką śmietany i dodać jajko. Tak przygotowaną maseczkę szałwiową zaleca się nałożyć na problematyczne miejsca na ok. 15 minut. Jest to jeden z naturalnych sposobów na trądzik.
Skrzyp – zioło na rany
Skrzyp znany jest głównie z właściwości moczopędnych i poprawiających kondycję paznokci. Kolejnym dobroczynnym działaniem tej rośliny jest wspomaganie procesu gojenia się ran. Ziele skrzypu przyspiesza proces ziarninowania i regeneruje naskórek. Skrzyp może być zastosowany w formie okładów z użyciem 10 g surowca na 1 l wody. Następnie, wystarczy rozmiękczone ziele owinąć miękkim materiałem i przyłożyć do miejsca objętego stanem zapalnym.
Zioła mają wiele cennych zastosowań. Mogą być wykorzystywane jako domowe sposoby na trądzik, łuszczycę, oparzenia, rany i inne stany zapalne skóry u dorosłych. Warto stosować je regularnie i nie przekraczać zalecanych dawek.
Bibliografia:
Cieślik E., Turcza K., Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego Aloe vera (L.) Webb. (Aloe barbadensis Mill.), Postępy Fitoterapii, 2015, (16)2, s. 117-124
Adamska A., Ochocka R.J., Nigella sativa źródłem związków bioaktywnych, Postępy Fitoterapii, 2016, 2, s. 97-105
Grys A., Kania M., Baraniak J., Rumianek – pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, Postępy Fitoterapii, 2014, 2, s. 90-93