Co to jest libido?
Libido pojmowane na ogół jako popęd, pragnienie zaspokojenia potrzeb seksualnych lub też po prostu jako apetyt na seks. Ochota na seks u każdego z nas jest inna i uwarunkowana wieloma różnymi czynnikami. Wiek i poziom hormonów to główne czynniki determinujące naszą chęć na miłosne doznania. Nasuwa się zatem pytanie czy poziom libido można mierzyć?
Niestety nie. Nie ma przyrządów za pomocą których można by było zmierzyć nasz popęd seksualnych, pomimo, iż w internecie można doszukać się psychotestów sprawdzających poziom libido. Ich wiarygodność jednak pozostawiamy pod wielkim znakiem zapytania.
Spadek libido – przyczyny
Dlaczego nie mamy ochoty na seks? Czy wszystko ze mną jest ok? Takie pytania padają gdy spada nam poziom libido, co jest rzeczą naturalną. Natomiast zanim zaczniemy doszukiwać się problemów tam gdzie ich nie ma, zacznijmy od podstawowych czynników mających wpływ na nasz poziom libido.
Na spadek libido u kobiet wpływają między innymi hormony - estrogen (wzrost podczas owulacji) oraz testosteron (wzrost tuz przed miesiączką). Im wyższe ich stężenie tym wyższy poziom libido. Dlatego kobiece wahania popędu seksualnego są uwarunkowane cyklicznymi zmianami hormonalnymi w danym miesiącu.
Spadek libido u mężczyzn również maleje wraz ze spadkiem hormonów. Mowa tu przede wszystkim o niskim poziomie testosteronu. Hormon ten spada zwłaszcza w okresie andropauzy.(męski odpowiednik kobiecej menopauzy).
Wpływ na obniżenie popędu seksualnego zarówno dla kobiet jak i mężczyzn mają również:
- czynniki stresogenne,
- przyjmowane leki,
- choroby,
- różne używki,
- nieregularny sen,
- brak aktywności fizycznej,
- zła dieta,
- rutyna.
Spadek libido skutkuje brakiem odczuwania zadowolenia z życia seksualnego, co przekłada się na późniejsze nieporozumienia z partnerem i odejmuje chęci do współżycia.
Jak zwiększyć libido
Eliminacja czynników stresogennych może okazać się kluczowym sposobem wspierającym nasze libido. Redukcja masy ciała i zwiększenie wysiłku fizycznego poprzez regularne spacery, zajęcia fitness lub przejażdżki rowerem podnoszą poziom endorfin tzw. hormonu szczęścia przez co również poprawimy apetyt ma miłosne igraszki.
Nie zapominajmy o zdrowej diecie. Tłuste potrawy i nadmiar cukru zamieńmy na potrawy zwierające owoce (ananas, granat, truskawki), warzywa (seler, bakłażan) oraz delikatne mięso doprawione naturalnymi afrodyzjakami (bazylia, imbir, lubczyk, cynamon, kurkuma).
Libido nie lubi monotonii dlatego warto wprowadzić do sfery intymnej pewne zmiany. Odmienne pory kochania, nowe pozycje czy też zmiana miejsca w których oddajemy się miłosnym uniesieniom mogą podnieść libido a tym samym czerpać ponownie satysfakcję z życia seksualnego. Pamiętajmy, iż zapachy pobudzają nasze zmysły stąd świece i olejki o ulubionym zapachu będą idealnym uzupełnieniem.
Ponadto niska samoocena nie pomaga, a wręcz przeciwnie potęguje niski poziom libido, dlatego warto zacząć od szczerej rozmowy z partnerem.
Suplementy diety na libido
Wzajemne badanie o relacje w związku są jedną z fundamentalnych podstaw, które pozwalają utrzymać libido na właściwym poziomie. Z kolei suplementy diety mogą być dodatkowym wsparciem. Tak jak kobiety tak i mężczyźni mogą sięgnąć po odpowiednie preparaty zawierające w swoim składzie:
Żeń-szeń – zwalcza stres , utrzymuje witalność, dodaje energii
L-arginina - zwiększa wydolność, poprzez przekrwienie narządów płciowych zwiększa odczuwanie doznań w trakcie stosunku,
Kofeina – poprawia ukrwienie w narządach rozrodczych oraz zwiększa poziom dopaminy (tzw. hormon szczęścia),
Muira Puama – pobudzające i dodające energii indyjskie zioło,
Korzeń Maca – zwany naturalnym afrodyzjakiem, stanowiącym źródło energii i witalności.
DHEA – hormon (dehydroepiandrosteron i prasteron) mający na celu podniesienie popędu seksualnego. Stosowanie suplementów diety nie tylko ma na celu podniesienie libido ale również dodanie energii oraz poprawienie nastroju. Należy jednak pamiętać, iż przyjmowanie suplementów diety może mieć działanie dopiero po upływie kilku tygodni od rozpoczęcia stosowania.
Antykoncepcja a libido
Konieczność przyjmowania terapii hormonalnej ma różne podłoże. Lęk przed niechcianą ciążą wpływa negatywnie na kobiecą psychikę przez co może obniżać popęd seksualny, a ochrona przed ciążą to jeden z wielu powodów dla których kobiety decydują się przyjmować hormony.
Problemy z nieregularnymi i bolesnymi cyklami miesiączkowymi oraz wymagającą cerą trądzikową w wieku dojrzewania sprawiają iż terapia antykoncepcyjna jest koniecznym wyborem.
Czy antykoncepcja obniża libido... nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zarówno estrogen jak i progesteron na każdą z kobiet wpływa inaczej.
Lekarze mają do wyboru różne preparaty antykoncepcyjne, których zadaniem jest poprawa komfortu życia kobiet a nie jego utrudnianie. Stąd też w przypadku nieodpowiedniej terapii hormonalnej, lekarz może wykorzystać inną zastępczą, tak aby pozbyć się niechcianych efektów takich jak spadek libido czy też tycie.
Suplementy diety najczęściej wybierane:
- Asequrella forte
- Herbaya maca
- Novostella
- Doppelherz activ dla mężczyzn