Domowe sposoby na zapalenie ucha u dziecka opierają się na stosowaniu naturalnych, bezpiecznych środków, które pomogą zmniejszyć odczuwane przez malucha dolegliwości i przyspieszyć ustąpienie choroby. Jakie są domowe sposoby na zapalenie ucha i czy rzeczywiście są one skuteczne?
Zapalenie ucha – domowe sposoby
Zapalenie ucha u dziecka często ma nagły początek. Wielu rodziców szuka więc naturalnych sposobów, które szybko przyniosą maluchowi ulgę i złagodzą nieprzyjemne dolegliwości. Wśród domowych sposobów na zapalenie ucha, najczęściej polecane to:
- zakraplanie ucha olejkiem kamforowym,
- umieszczenie w uchu kawałka czosnku lub imbiru,
- świecowanie ucha.
Choć z założenia domowe sposoby na zapalenie ucha u dziecka, mogą przynieść korzystne efekty, w rzeczywistości wiele z nich nie jest odpowiednio bezpieczna do stosowania w przypadku najmłodszych. Ich skuteczność również jest wątpliwa i zwykle niepotwierdzona naukowo.
Domowy sposób na zapalenie ucha – olej kamforowy
Jednym z popularnych domowych sposobów na zapalenie ucha jest stosowanie oleju kamforowego. Jest to metoda znana od wielu pokoleń, która ciągle ma wielu zwolenników. Olej kamforowy na ból ucha ma zadziałać rozgrzewająco i przeciwzapalnie. Zwalcza też wirusy i bakterie. Rzeczywiście, może to być pomocny środek w leczeniu zapalenia ucha u dziecka. Należy przy tym pamiętać, aby nie wkraplać oleju bezpośrednio do ucha. Można go wmasować w zewnętrzną część ucha lub zastosować w formie zewnętrznego okładu. Należy zwrócić uwagę, czy olejek kamforowy nie podrażnił skóry w miejscu aplikacji. Wprowadzanie olejku kamforowego do ucha jest niebezpieczne. Może powodować silne przekrwienie struktur znajdujących się w uchu, a nawet ich trwałe uszkodzenie. Szczególnie groźne jest zastosowanie oleju kamforowego do ucha, w którym doszło do uszkodzenia błony bębenkowej, czego pacjent nie będzie świadomy bez przeprowadzenia odpowiedniego badania.
Domowe sposoby na zapalenie ucha u dziecka to nie tylko rozgrzanie przy pomocy olejku kamforowego, ale również przyłożenie ciepłego okładu do ucha. Można wykorzystać do tego celu zwykły kawałek materiału, zamoczony w ciepłej, lecz nie gorącej wodzie. Ucieplenie bolącego miejsca może przynieść pacjentowi ulgę i poprawić komfort.
Domowy sposób na zapalenie ucha – czosnek i imbir
Mniej popularnym wśród domowych sposobów na zapalenie ucha u dziecka jest wprowadzanie do ucha ząbka czosnku lub niewielkiego kawałka imbiru. Czosnek jest znany ze swoich silnych właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Jednak jego zastosowanie przy zapaleniu ucha jest zdecydowanie przeciwwskazane. W przypadku dzieci, istnieje wysokie ryzyko wepchnięcia kawałka czosnku lub imbiru zbyt głęboko do ucha, co stwarza ryzyko poważnego uszkodzenia narządu słuchu. Poza tym, bezpośredni kontakt czosnku z wewnętrznymi strukturami ucha może wywołać silne podrażnienie i nasilenie nieprzyjemnych dolegliwości. Lepszym pomysłem jest dodanie czosnku do posiłków lub rozgniecenie i umieszczenie w bliskiej odległości, aby wdychać zawarte w nim substancje.
Domowy sposób na zapalenie ucha – świecowanie
Świecowanie ucha przy stanie zapalnym jest znaną metodą szczególnie wśród zwolenników naturalnych sposobów leczenia. W skrócie, świecowanie polega na umieszczeniu w uchu pacjenta leżącego na boku długiej świecy, którą następnie się podpala. Zabieg ten ma w założeniu wytworzyć podciśnienie i ułatwić pozbycie się nadmiaru woskowiny i wszelkich toksyn z ucha. Żadne z potencjalnych korzystnych efektów świecowania ucha nie zostało potwierdzone naukowo. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami, nie należy przeprowadzać zabiegu świecowania przy zapaleniu ucha u dziecka. Nie tylko nie niesie on żadnych korzyści dla zdrowia, ale również jest bardzo ryzykowny, szczególnie właśnie w przypadku dzieci. Grozi m.in. poparzeniem, zatkaniem kanału słuchowego przez wosk, a nawet przebiciem błony bębenkowej.
Zapalenie ucha u dziecka – krople do nosa i krople do uszu
Przy zapaleniu ucha u dziecka, niektórzy zalecają stosowanie kropli do nosa. Mają one obkurczyć naczynia krwionośne w śluzówce nosa i w okolicy trąbki słuchowej, zmniejszyć obrzęk i przez to złagodzić dolegliwości. Ich skuteczność w leczeniu zapalenia ucha u dzieci nie została jednak potwierdzona. Przeprowadzone w tym zakresie badania wykazały, że krople do nosa przy zapaleniu ucha ani nie zmniejszają objawów choroby, ani nie zapobiegają powikłaniom.
Choć naturalnym wyborem przy leczeniu zapalenia ucha mogą wydawać się krople o działaniu miejscowym, obecnie takie postępowanie budzi wiele wątpliwości. Krople z substancją przeciwbólową i przeciwzapalną (salicylanem choliny) przeznaczone są dla osób dorosłych. Dla dzieci dedykowane są natomiast krople na bazie wyciągów roślinnych i naturalnych olejków. Jednak już sama forma preparatu, który należy zakraplać bezpośrednio do kanału słuchowego nie jest do końca bezpieczna. Szczególnie dotyczy to pacjentów, u których już doszło do przerwania błony bębenkowej. Po drugie, skuteczność ziołowych wyciągów i innych naturalnych składników nie została potwierdzona w leczeniu zapaleniu ucha u dziecka. Dodatkowo, krople do uszu mogą utrudniać prawidłowe przeprowadzenie badania otoskopowego.
Co na zapalenie ucha u dzieci jest skuteczne?
Zapalenie ucha u dzieci leczy się za pomocą preparatów łagodzących ból i gorączkę na bazie ibuprofenu lub paracetamolu. W przypadku małych dzieci warto sięgać po syropy, głównie ze względu na łatwość odmierzenia prawidłowej dawki i wygodne podanie maluchowi. Przy zapaleniu ucha u starszych dzieci można korzystać też ze stałych postaci leku, takich jak kapsułki i tabletki. Przykładowe preparaty z ibuprofenem to Ibuprom dla dzieci, Nurofen Junior i Ibufen Junior. Paracetamol wchodzi w skład takich leków jak Apap dla dzieci Forte i Calpol. W części przypadków, zapalenie ucha u dziecka samo ulega ustąpieniu. Zastosowane leki mogą jednak skutecznie łagodzić odczuwane przez chorego objawy i poprawić jego komfort życia. Należy jednak pamiętać, że jeżeli dolegliwości utrzymują się dłużej niż dwie doby lub wystąpi bardzo silny ból lub gorączka, trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza.
Leczenie zapalenia ucha u dzieci za pomocą preparatów przeciwbólowych dostępnych bez recepty jest nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne nawet w przypadku niemowląt. Ze względu na fakt, że to właśnie ból jest dominującym objawem zapalenia ucha u dziecka, zastosowanie leku przeciwbólowego przynosi maluchom ulgę i umożliwia szybszy powrót do normalnych aktywności. Jednocześnie, zaleca się uważną obserwację dziecka. W razie pogorszenia się jego stanu zdrowia, konieczne może być sięgnięcie po antybiotyk. U niektórych pacjentów od razu zaleca się leczenie zapalenia ucha antybiotykiem. Dotyczy to m.in. maluchów poniżej 6-ego miesiąca życia, dzieci z zaburzeniami odporności, wysoką gorączką lub bardzo nasilonymi objawami.
Zapalenie ucha u dziecka zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Wspomagająco można zastosować bezpieczne domowe sposoby na zapalenie ucha, takie jak rozgrzewające okłady z olejku kamforowego. Największą skuteczność w leczeniu tej choroby wykazują jednak leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, które szybko złagodzą dolegliwości i poprawią samopoczucie małego pacjenta.
Bibliografia:
Hryniewicz W., Albrecht P., Radzikowski A., Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego, 2016
InformedHealth.org, Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006, What can parents do about middle ear infections? 2013 Apr 24 [Updated 2019 May 9], available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279380/