Stale czujesz się zmęczony, źle sypiasz, męczą Cię bóle głowy, skurcze łydek i drżenie powiek? A może w ogóle obserwujesz u siebie obniżony nastrój od pewnego czasu? Sprawdź czy Twój organizm nie potrzebuje więcej magnezu.
Kłopoty z prawidłowym poziomem magnezu w organizmie mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Niski poziom tego pierwiastka mają przede wszystkim osoby przewlekle chorujące na celiakię i cukrzycę. Nieświadomie, łatwo go też wypłukać z organizmu nadużywając produktów o działaniu moczopędnym. Jednak nawet jeśli jesteś zdrowy, ale miewasz biegunki, wypijasz morze kawy w stresującej pracy albo nie stronisz od alkoholu, to może się okazać, że również w Twoim organizmie poziom magnezu będzie zbyt niski.
Jakie są pierwsze objawy niedoboru magnezu?
1. ciągłe zmęczenie
2. skurcze mięśni (np. łydek nocą) i drżenie mięśni (np. powiek w ciągu dnia), zaburzenie czucia
3. zaburzenie rytmu serca (kołatanie, nieprawidłowości w EKG)
4. bóle głowy, migreny, rozdrażnienie
5. kłopoty ze snem
Permanentne zmęczenie i skurcze mięśni to pierwsze sygnały z organizmu, które świadczą o deficycie magnezu. Nadmierne rozdrażnienie, bóle głowy i kłopoty ze snem, również powinny wzbudzić Twoją czujność.
Objawy zwykle pojawiają się dopiero, gdy poziom stanie się poważnie niski. Jeśli obserwujesz u siebie powyższe objawy, to prawdopodobnie cierpisz już na niedobór magnezu od jakiegoś czasu. Wykonaj proste badanie krwi, by się o tym przekonać, bo długo utrzymujący się niedobór magnezu poważnie zaburza pracę całego organizmu a najlepiej od razu zacznij uzupełniać jego niedobór.
Pamiętaj! Do mniej jednoznacznych, ale równie częstych problemów związanych ze zbyt niskim poziomem magnezu należy zaliczyć nadmierne wypadanie włosów i łamliwość paznokci, a także problemy z koncentracją.
Czy warto suplementować magnez?
Magnez jest ważnym elementem funkcjonowania układu immunologicznego, nerwowego, mięśniowego oraz kostnego. Pomaga w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, stałości parametrów wapnia, sodu oraz potasu. Utrzymujący się niedobór magnezu może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych takich jak choćby: nadciśnienie, osteoporoza, depresja.
Magnez wspomaga obniżenie poziomu cholesterolu i utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi. Pozytywnie wpływa na utrzymanie prawidłowej gęstości kości, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy typu 2, poprawia pamięć i koncentrację. Jest istotny dla osób chorujących na depresję i nerwicę. Magnez bierze udział w kluczowych reakcjach metabolicznych. Pomaga organizmowi w wytwarzaniu energii, glikolizie, syntezie kwasów nukleinowych, a także białek.
Jakie jest „normalne” zapotrzebowanie organizmu na magnez?
Średnie zapotrzebowanie na magnez wynosi odpowiednio:
- dla kobiet pomiędzy 19. a 30. rokiem życia: 225 mg na dobę
- dla kobiet powyżej 30. roku życia: 265 mg na dobę
- dla mężczyzn pomiędzy 19. a 30. rokiem życia: 330 mg na dobę
- dla mężczyzn powyżej 30. roku życia: 350 mg na dobę
Warto zauważyć, że silny stres, monotonna dieta, zaburzenia jelitowe sprawiają, że nawet zdrowy organizm może mieć problemy z poziomem magnezu.
Jak uzupełnić niedobory magnezu?
Jedz „z głową”. Jak to często bywa, kluczem okazuje się właściwa dieta. Włącz do swoich posiłków produkty bogate w magnez np.: kakao, nasiona słonecznika, pestki dyni, nasiona chia, sezam, orzechy pistacjowe, laskowe, ziemne i migdały, płatki owsiane, ryż brązowy, kaszę gryczaną i suplementuj magnez. Wybierz preparat, który jest lekiem i zawiera sole organiczne, wtedy będzie lepiej przyswajany przez organizm.